Боротьба з Фондом триває. Як повернути свій депозит?

Кількість неплатоспроможних банків в Україні зростає з кожним днем. У зв’язку з цим почалась боротьба вкладників, яких Уповноважена особа фонду не включила до переліку тих, хто має право на відшкодування коштів за вкладами. Що ж робити тим, кого не було включено до переліку?

Варто зазначити, що граничний розмір відшкодування за вкладом 200 000 грн. Тобто, якщо розмір вашого вкладу був більше 200 000 грн., ви зможете повернути лише 200 тис. і не більше.

Для того, щоб дізнатись чи включено вкладника до переліку, необхідно звернутись з письмовим запитом до Уповноваженої особи. У випадку, якщо вкладник отримав повідомлення про нікчемність правочину, необхідно отримати виписку за рахунком і звертатись до адміністративного суду.

Найпоширенішою підставою невнесення вкладника до переліку є направлення коштів після того,  як банк було віднесено до категорії проблемних. Але таке рішення Національного банку України є банківською таємницею, а отже вкладник, який вносить кошти у день віднесення банку до категорії проблемних, не може володіти цією інформацією. Також на практиці поширеною підставою невнесення до переліку  є внесення на рахунок коштів третіми особами.  Але судова практика свідчить, що це не достатні підстави і питання можливо вирішити в судовому порядку.

Після відкриття провадження Уповноважена особа фонду та Фонд роблять усе можливе, щоб затягнути процес. Величезну кількість справ за клопотаннями Фонду зупинено у зв’язку з розглядом Конституційним Судом України подання Верховного суду України щодо відповідності (конституційності) Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” положенням статті 6, частини першої статті 8, частини четвертої статті 13, статей 21, 22, частин першої, четвертої, п’ятої статті 41 Конституції України і справи зупинялись на півроку та більше. На сьогоднішній день уніфіковане бачення судової системи за такими клопотаннями  змінилось. Але у справах, які було зупинено, необхідно подати клопотання про продовження розгляду для прискорення процесу. Адже сам суд такого робити не буде.

Варто пам’ятати про строки звернення до адміністративного суду. Після отримання повідомлення про нікчемність (або після того, як вам стало відомо про невключення до переліку) подати заяву до суду слід у термін до 6 місяців.

Грамотно складений позов та вірна послідовність дій допоможуть відновити права вкладників.

 

Каріна Штепа, юрист АК «ПРАЙМ»

Copyright © Prime Law Firm 2011&mdash2016, All Rights Reserved
Powered by Code201