Україна і Кіпр замінили податкову угоду

Кіпр і Україна 8 листопада 2012 підписали нову Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи і майно (далі – Конвенція). На сьогодні офіційного тексту нової Конвенції у відкритому доступі немає, і це не може не насторожувати, оскільки раніше на офіційному порталі Верховної ради проект угоди був.

Нова Конвенція прийде на заміну підписаного в 1982 році Угоди між урядами Кіпру та колишнього СРСР про уникнення подвійного оподаткування, яке пропонувало оподатковувати за нульовою ставкою доходи у вигляді дивідендів, процентів, роялті, які виплачувалися з однієї країни в іншу і ряду інших податкових пільг. Конвенція також встановлює нові правила оподаткування, обміну інформацією між договірними країнами, а також положення про недискримінацію, отже, скасовує всі пільги, які існують в старій Угоді. Згідно з її положеннями (принаймні, ці принципи містилися в проекті), дивіденди, що сплачуються резидентом України на користь резидента Кіпру, будуть обкладатися за пільговою ставкою за умови володіння резидентом Кіпру не менше 20% статутного капіталу української компанії або здійснення інвестиції в розмірі не менше 100 тис. євро. У всіх інших випадках дивіденди будуть оподатковуватися за звичайною фіксованою ставкою. При виплаті резиденту Кіпру відсотків, в Україні буде утримуватися податок на репатріацію. Конвенція встановлює правила оподаткування роялті, наводить вичерпний перелік даних платежів.

Конвенція не встановлює спеціальних положень для оподаткування доходів, отриманих від продажу акцій (часток) у статутному капіталі компанії, що формує свою вартість переважно від нерухомого майна. Тому продаж акцій (часток) компанії у всіх випадках не підлягатиме оподаткуванню в Україні. А ось доходи від нерухомого майна і / або від використання нерухомого майна кіпрськими компаніями відтепер будуть підлягати оподаткуванню в Україні.

З приводу обміну інформацією, то згідно Конвенції можна буде визначити можливість запиту інформації, що належить “призначеним особам, агентам або довіреним особам”.

Щоб Конвенція набула чинності, її має ратифікувати Верховна Рада України. Згідно з положеннями документу, він вступає в дію з дня отримання останнього письмового повідомлення, що свідчить про завершення всіх необхідних внутрішньодержавних процедур. При цьому положення Конвенції, в цілому, повинні застосовуватися з початку року, наступного за роком вступу документа в силу. Крім того, має бути вирішено питання денонсації угоди, що діє. Чи буде Конвенція ратифікована? Коли набере чинності? Відповіді на ці запитання слід шукати не в правовому полі, а швидше в політичній площині. Так як новообрана Верховна Рада зможе ратифікувати Конвенцію вже в 2013 році, то вона набуде чинності і буде застосовуватися не раніше 2014 року.

Які зміни в бізнесі спричинить факт підписання угод? Наднормативні надходження до скарбниці коштів, які нібито врятовані від по суті офшорних компаній, як відрапортували в ЗМІ посадові особи держави? Навряд. Швидше за все, слід найближчим часом очікувати масового переформатування бізнес-груп з переносом компаній-власників активів в інші юрисдикції. Провладні ж бізнес-структури напевно вже встигли це зробити.

 

Copyright © Prime Law Firm 2011&mdash2016, All Rights Reserved
Powered by Code201