РЕФОРМУВАННЯ СУДОВОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ

30 вересня 2016 року відбулися суттєві зміни в системі судоустрою України, вступив у силу новий Закон України «Про судоустрій і статус суддів», змінено положення в Конституції України, які стосуються судової влади. Законодавчі зміни в системі правосуддя були вимогою Міжнародного валютного фонду. Мета реформи – становлення судової системи політично незалежною та не корумпованою. Розглянемо ключові моменти:

Організаційна структура системи правосуддя.

Відтепер буде 3 рівні: Місцевий суд - Апеляційний суд - Верховний суд.

Місцевий суд тепер матиме назву окружного (замість районного, міжрайонного, міського). Апеляційні суди створять у апеляційних округах, і розглядатимуть вони цивільні та кримінальні справи. Також у складі апеляційного суду закон дозволяє створювати судові палати з розгляду окремих категорій справ. Верховний Суд, крім згаданих касаційних судів, матиме Велику Палату. Зникнуть вищі спеціалізовані суди (Вищий адміністративний, Вищий господарський та Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ): пункт про них більше не міститься в законі.

Окрім цього важливим нововведенням буде створення Вищого антикорупційного суду та Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Як показує практика, створення антикорупційних установ тільки підвищує рівень корупції в країні.

Призначення суддів

Раніше на посаду судді міг бути рекомендований громадянин України від 25 до 65 років, зараз підвищено вік до 30 років. Збільшено стаж роботи в галузі права з 3 років до 5. Також новими вимогами є компетентність та доброчесність. Скасовано наглядові функції прокуратури. Ліквідується інститут «народних засідателів». Згоду на затримання і арешт судді тепер даватиме не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя.

Парламент повністю усувається від впливу на суддівський корпус. Президент видає указ про перше призначення судді виключно на підставі подання Вищої ради правосуддя, яка замінить Вищу раду юстиції, причому це призначення безстрокове, а подальша кар’єра судді (звільнення, підвищення, переведення, зняття недоторканості, тимчасове відсторонення) залежатиме виключно від рішень Вищої ради правосуддя.

Недоторканість суддів

Суддів може бути затримано у двох випадках:

- зі згодою Вищою Ради Правосуддя на затримання судді у зв’язку із вчиненням кримінального або адміністративного правопорушення;

- якщо затримання відбулося відразу або під час вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Раніше затримати і застосувати запобіжний захід можливо було тільки за згодою Верховної Ради України.

Перехідний період у судовій реформі триватиме близько 5 років.

Ознайомитись із новий ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» можна за посиланням: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1402-19.

Варто зауважити, що ставка судового збору прив’язана до мінімальної заробітної плати, у зв’язку з підвищенням мінімальної з/п у 2017 році (до 3200 грн.) значно зростуть суми судового збору.

 

Статтю підготувала юрист АК «Прайм»

Каріна ШТЕПА