Тема 5: МЕТОДИ ЗАХИСТУ ВІД ВИЗНАННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ НЕДІЙСНИМ

Нерідкою стала практика в органах прокуратури звертатись до суду із позовами про визнання договорів оренди землі державної власності недійсними.

 

Що ж так не подобається органам прокуратури? Можливо скоро Новий рік, а жінці немає за що подарувати шубу? Чи може на цю землю виникли плану у якогось шанованого високопосадовця, якому бракує землі де можна «підтримувати страусів»? Невідомо, але позови подаються вправно із гучним лозунгом «В інтересах держави для захисту порушеного права»!

 

Що слід знати землекористувачам щоб захиститись від таких «рейдерів».

 

Прокурор, який звертається до суду із позовом в інтересах держави повинен:

 

  1. Вірно визначити орган державної влади в інтересах якого подано позовну заяву про захист порушеного права.

 

  1. Мотивовано обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва.

 

  1. Вказати обставини, пов'язані з порушенням інтересів держави або з обґрунтуванням необхідності захисту таких інтересів.

 

Ці три складові обов’язково повинні бути зазначені в позовній заяві. Інакше суд повинен залишити позовну заяву прокурора без розгляду та повернути її.

 

Якщо прокуратура впоралась із вищевказаним завданням і склала позовну заяву відповідно до чинного законодавства, а суд відкрив провадження і призначив справу до розгляду, то слід в першу чергу звернути увагу на наступну обставину – позовна давність!

 

Позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого права або інтересу. Тобто позовна давність встановлює строки захисту цивільних прав. Загальний строк позовної давності для таких спорів складає 3 роки.

 

З якого моменту слід відраховувати цей строк?

 

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

 

Положення закону про початок перебігу позовної давності поширюється й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів. Помилково вважати, що відлік позовної давності для прокурорів починається з моменту  виявлення прокуратурою факту порушення. В таких випадках важливо пам’ятати, що строк позовної давності суд може застосувати лише за заявою сторони під час розгляду справи в суді першої інстанції.

 

Застосовуючи строк позовної давності суди відмовляють в повному обсязі в задоволенні позовних вимог, а землекористувач може і надалі вести безперешкодно бізнес, сплачувати податки, надавати людям роботу та забезпечувати стабільне економічне майбутнє країни!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Яковенко Вадим юрист АК «ПРАЙМ»