Як повернути собі право на пенсію.

До нас у редакцію все частіше звертаються пенсіонери, яких обдурюють з пенсією - після призначення або перерахунку пенсії вони отримують зовсім не ті гроші, на які розраховували. Зацікавившись цією ситуацією, ми дослідили Єдиний реєстр судових рішень.

Виявилося, що суди України давно розглядають позови від пенсіонерів. Наприклад, тільки по Одеській області в реєстрі нараховується більше 200 судових рішень за позовами щодо перерахунку пенсій, по місту Києву - понад 1,2 тис., а по Донецькій області - близько 66 тисяч (!). І найголовніше, що об'єднує справи, - більшість рішень приймається на користь пенсіонерів. При цьому пенсії можуть вирости як на 500 грн., так і на кілька тисяч грн. А компенсації за неправильно нараховані пенсії можуть складати і 10 000 грн. Тому, якщо ви не впевнені в правильності призначеної вам пенсії, сміливо вирушайте до суду.

 

ПІЛЬГОВИКИ

У 2009 році Пенсійний фонд відмовив у нарахуванні пенсії співробітнику правоохоронних органів прокурору Олександру Ф., що проходив військову службу в Афганістані, який вийшов на заслужений відпочинок. Причина відмови - відсутність необхідного стажу. "Пенсійний Фонд не врахував кілька років стажу і навідріз відмовився виплачувати пенсію", - розповідає Анастасія Буланенкова, юрист адвокатської компанії "Прайм". Так, прокурорам нараховують пенсію в залежності від вислуги років. На пенсійне забезпечення мають право прокурори зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років. А в цей 20-річний стаж зараховується як час роботи на прокурорських посадах, так і строкова військова служба, а також половина терміну навчання у вищому юридичному навчальному закладі. За словами Буланенкової, ПФ вирішив, що до стажу роботи не входить половина терміну навчання у вузі, і навіть проходження строкової військової служби в Афганістані. Хоча у Олександра Ф. був військовий квиток про початок терміну служби і його закінчення і довідка з військкомату. А навчання Олександр Ф. проходив на юрфаці київського Університету ім. Т.Г. Шевченка. "Рішення Пенсійного Фонду було безпідставним, оскільки вважати юридичний факультет Університету ім. Т.Г. Шевченка "не юридичним ВНЗом" - повний нонсенс. Відносно служби в гарячій точці також існували всі докази і документи, що підтверджують цей факт", - говорить Буланенкова. Справа пройшло дві інстанції, вимоги пенсіонера були задоволені і йому призначили пенсію.

 

2007 РІК

65-літня працююча пенсіонерка Тамара Миколаївна в липні 2010 р. подала позов проти Управління ПФ в Оболонському районі столиці, вимагаючи провести перерахунок пенсії відповідно до вимоги закону - враховувати середній показник зарплати за 2009 рік. Причиною позову було наступне: у 2010 р. Тамара Миколаївна звернулася за перерахунком пенсії. Оскільки вона працювала, то завдяки збільшенню стажу та заробітної плати, і при розрахунку пенсії з використанням показника середньої зарплати за 2009 р., вона повинна була б отримувати пенсію у розмірі 5397,5 грн.

Але в управлінні ПФ провели перерахунок з урахуванням середньої зарплати за 2007 р. і нарахували їй, припустимо, 4379 грн. У серпні суд задовольнив позов Тамари Миколаївни, і зобов'язав Управління ПФ перерахувати пенсію з урахуванням показника середньої пенсії за 2009 р., а також провести відповідні виплати з урахуванням попередніх недоплат з 1 січня 2010 року. "В даному випадку, пенсіонер повинен почати отримувати пенсію згідно з судовим рішенням вже в найближчий місяць, до того ж йому має бути виплачена заборгованість по пенсії за весь період, визначений судом, - з 01.01.2010р", - говорить Катерина Гутгарц, партнер Адвокатського бюро Гутгарца.

Це означає, що з вересня 2010 року Тамара Миколаївна повинна отримувати пенсію у розмірі 5397,5 грн. Крім того, оскільки з січня по серпень 2010 року ПФ щомісяця недоплачував їй (5397,5 грн. - 4379 грн. = 1018,5 грн.), то ці недоплати їй повинні компенсувати у розмірі 8148 грн. (1018,5 грн. × ×8 місяців = 8148 грн.) За словами Марини Гавяди, юриста Донецької колегії адвокатів, гроші повинні бути переведені на пенсійний рахунок пенсіонера, або ж пенсіонер може забрати їх у виконавчій службі. Також Гавяда нагадує, що стягнути недоплату по пенсії можна тільки за період 3-х років - таким є строк позовної давності.

ПЕРЕРАХУНОК

До нас у редакцію звернулася Інна Сергіївна з Фастова, яка опинилася у такій ситуації. У 2007 році вона вийшла на пенсію. У січні 2011 року до неї звернувся ПФ з інформацією про те, що пенсія нарахована з помилкою, при якій розмір пенсії помилково був підвищений на 40 грн. Починаючи з січня 2011 року, Інна Сергіївна отримує пенсію на 80 грн. менше попередньої (так як розмір скорочено на 40 грн., а з виплат утримують по 40 грн. переплати). Однак опитані нами юристи рекомендують їй звернутися до суду. "У даній ситуації відстоювати своє право потрібно в суді. Відповідно до статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягають поверненню, зокрема, безпідставно отримані суми пенсії, якщо їх виплата здійснена особою добровільно, при відсутності рахункової помилки з боку такої особи і недобросовісності з боку одержувача", - говорить Святослав Кибець, юрист компанії Jurimex. Анастасія Буланенкова відзначає, що "якщо переплати були здійснені не з вини пенсіонера, то сума повинна бути повернена тільки за рішенням суду. Враховуючи існуючу судову практику, якщо в неправильному нарахуванні пенсії винен сам Пенсійний фонд, то вся відповідальність покладається на нього. Тобто навіть у судовому порядку Пенсійний фонд не зможе стягнути цю переплату".

У разі судового розгляду вона зможе повернути гроші, які утримувалися з її пенсії в результаті помилки. І їй повинні будуть повернути 400 грн., утримані із січня по жовтень 2011 року.

 

ДОМОГТИСЯ ВИКОНАННЯ

Домогтися від суду рішення про перегляд пенсії у бік підвищення - це лише половина шляху, тому що далі слід привести судове рішення до виконання. Для цього пенсіонеру треба зробити дві речі. По-перше, необхідно взяти в суді виконавчий лист за цим рішенням і звернутися до виконавчої служби, написавши заяву про відкриття виконавчого провадження. "До заяви додається виконавчий лист. Після чого виконавча служба виносить постанову про відкриття виконавчого провадження і дає ПФ в добровільному порядку 7 днів на виконання рішення суду. Якщо ПФ не скористався своїм правом і протягом 7 днів не виплатив пенсіонеру належну суму, то виконавець повинен приступити до примусового виконання, і протягом 6 місяців стягнути з ПФ недоплату", - розповідає Марина Гавяда.

По-друге, пенсіонер має право отримувати пенсію в повному обсязі після того, як рішення суду набере чинності, тобто після завершення строку подання апеляційної скарги. Термін подачі апеляції - 10 днів. Після 10 днів пенсіонер може зробити копію судового рішення, принести в Пенсійний фонд, написати там відповідну заяву на отримання законної пенсії. "Як мені відомо, проблем з виконанням рішень за участю Пенсійного фонду та його територіальних управлінь, як правило, не виникає. Зазвичай ПФ виконує рішення суду добровільно. Для цього достатньо пред'явити належним чином завірену копію судового рішення в управлінні фонду", - говорить Гутгарц.

 

СКІЛЬКИ КОШТУЄ СУД

Як пенсіонерів, так і інших громадян України турбують зміни судових витрат, частина з яких збільшується з 1 листопада 2011 року після набутя чинності закону "ПРО судовий збір". Але юристи заспокоїли нас, зазначивши, що вартість судових справ про перерахунок пенсії не стане величезною для українських пенсіонерів, тому що справи про перерахунок пенсії відносяться до адміністративних позовів немайнового характеру. "Згідно зі статтею 4 закону "ПРО судовий збір", розмір судового збору за подання такого позову становить 0,03 мінімальної заробітної плати, тобто близько 30 грн. Ця сума не повинна стати перешкодою для захисту громадянами своїх прав", - говорить Святослав Кибець, юрист компанії Jurimex.

А ось послуги юристів, що супроводжують розгляд, можуть скласти 200-300 грн. Однак ці гроші можна компенсувати, якщо прописати в тексті позову вимогу покласти всі витрати за ведення справи на відповідача. "Адвокат повинен обов'язково дати пенсіонеру квитанцію за свої послуги, а в самому позові потрібно врахувати, що послуги юриста списуються з відповідача, тобто з Пенсійного фонду. Тоді після закінчення суду, у разі позитивного рішення, гроші за оплату послуг адвоката пенсіонеру повернуть", - рекомендує Марина Гавяда з Донецької колегії адвокатів.

 

ЩО СКАЗАЛИ В ПЕНСІЙНОМУ ФОНДІ

Перед написанням статті ми двічі зверталися до Пенсійного фонду за коментарями. 11 жовтня і 19 жовтня на факс ПФ був висланий запит на ім'я голови Бориса Олександровича Зайчука. Також запит ми висилали на адресу прес-служби ПФ.

На момент здачі матеріалу коментарі так і не були отримані. Але редакція готова надати ПФ можливість висловити свою позицію в наступних матеріалах.