30 січня на всіх юридичних форумах активно почали обговорювати лист Вищого адміністративного суду України (далі - ВАСУ). У ньому роз'яснили, які адміністративні позови слід вважати позовами майнового характеру і, отже, за оскарження яких слід сплатити втридорога.

Ні для кого не секрет, що листи державних та інших органів де-юре не є нормативно-правовими актами, мають інформаційно-рекомендаційний характер, висвітлюють точку зору органу, яких їх видає, і не є обов'язковими до виконання. Але де-факто – це прихована інструкція по управлінню для нижчестоящих органів, які «за першим дзвінком» виконують всі «роз'яснення».

Така доля чекає і лист ВАСУ від 18.01.2012 р. № 165/11/13-12 ВАСУ. Отже, починаючи з 18 січня 2012 року (саме такою датою прийнятий лист), за оскарження податкового повідомлення-рішення слід сплатити не 0,03% відсотка від мінімальної заробітної плати (33 грн), а 1% від суми майнової вимоги, але не менше 107 грн і не більше 2148 грн.

ВАСУ пояснює свою позицію тим, що окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть призводити до зменшення або збільшення майна фізичної або юридичної особи. Тому прийняте податкове повідомлення-рішення прямим чином тягне за собою зміни у майні позивача.

ВАСУ в своєму листі також посилається на рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України". У ньому зазначено, що збільшення податковим органом зобов'язань особи з податку є втручанням у його майнові права. Тому ВАСУ дійшов висновку, що позови про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, які впливають на склад майна позивача, в тому числі про стягнення податків, зборів, штрафних санкцій і т.д., є майновими.